Szukaj

Jagoda kamczacka - Owoce z ogródka już w maju !

Jagoda kamczacka ma charakterystyczne owoce, o ciekawym kształcie spłaszczonego walca, w smaku zbliżone do leśnych jagód, które dojrzewają już na przełomie maja i czerwca. Ze względu na zwarty, kulisty pokrój i dekoracyjne liście jagoda kamczacka może być traktowana również jako ciekawy krzew ozdobny.


Jagoda kamczacka ma dekoracyjne żółto-białe kwiaty - ale to nic dziwnego, bo jest ona jedną z odmian popularnego wiciokrzewu, czyli rośliny uprawianej właśnie ze względu na piękne kwitnienie. Stąd też inne nazwy jagody kamczackiej, czyli wiciokrzew kamczacki lub suchodrzew kamczacki (Lonicera caerulea var. kamtschatica).

Jagoda kamczacka to krzew zdecydowanie prosty w uprawie. Ma niewielkie wymagania i jest wyjątkowo odporna na susze i mrozy. W naturze występuje w północno-wschodnich rejonach Azji, zatem jest przyzwyczajona do skrajnych warunków atmosferycznych. Lubi słońce i ciepłą pogodę, jednak znosi spadki temperatur nawet do -45°C. !


Jagoda kamczacka


Owoce jagody kamczackiej - pyszne, zdrowe, wczesne


Krzewy jagody kamczackiej są okazałe i trzeba zarezerwować sporo miejsca w ogrodzie. Dorastają do ok. 2 m wysokości i 1,5 m szerokości, a żeby dobrze owocowały powinny być posadzone przynajmniej dwa lub trzy krzewy różnych odmian (jagody kamczackie są obcopylne - wymagają pyłku innej odmiany). Najczęściej owocują w drugim roku po posadzeniu. Krzewy jagody kamczackiej są długowieczne, można je uprawiać nawet przez 40 lat.

Jagody kamczackie są najwcześniejszymi owocami, jakie można zbierać w naszych ogrodach. Owoce jagody kamczackiej dojrzewają już pod koniec maja. Trzeba je zrywać w miarę dojrzewania, bowiem łatwo opadają. Dobrą metodą zbierania jest rozłożenie płachty pod krzewem i otrząsanie go z jagód. Przez lekarzy i dietetyków uważane są za jedne z najcenniejszych jagód - mają unikalne właściwości odżywcze i wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn.

Napar z suszonych kwiatów jagody kamczackiej jest ponadto znakomitym lekiem na przeziębienie i grypę. Kwiaty należy zrywać po pełnym rozwinięciu płatków i suszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu. Przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku.


Owoce jagody kamczackiej


Jak uprawiać jagody kamczackie


Wymagania jagód kamczackich są niewielkie. Krzewy dobrze rosną praktycznie w każdej ziemi i na większości stanowisk. Źle radzą sobie jedynie w ciężkiej, gliniastej glebie, zatrzymującej dużą ilość wilgoci. Aby jednak jagody obficie owocowały, warto wybrać im ciepłe, słoneczne stanowisko i starannie przygotować ziemię. Najlepiej czują się w podłożu żyznym, zasobnym w składniki pokarmowe, jednak nie za lekkim, ale również niezbyt ciężkim. Idealna jest zwykła ziemie ogrodnicza.

Istotne jest, by gleba była w miarę przepuszczalna, bowiem zbyt duża ilość wody może powodować zagniwanie systemu korzeniowego roślin oraz występowanie chorób grzybowych. Jagody kamczackie lubią lekko kwaśny odczyn ziemi, zatem stanowisko warto zasilić (kilka miesięcy przed sadzeniem) przekompostowanym obornikiem. Ziemię zbyt ciężką trzeba rozluźnić kompostem, zleżałą korą lub piaskiem.


Dorodny krzew jagody kamczackiej


Kiedy sadzić jagodę kamczacka ?


Jagody kamczackie sadzimy od wczesnej wiosny do późnej jesieni - ich krzewy są dostępne w Szkółce Roślin Herbariusz.

Najlepszym rozwiązaniem jest sadzenie krzewów minimum 3 letnich, dobrze ukorzenionych w doniczkach. Jedynym ograniczeniem przy sadzeniu jest przemarznięta ziemia.

Po posadzeniu pielęgnujemy rośliny, pamiętając o częstym podlewaniu - w pierwszym roku uprawy.


Sadzonka jagody kamczackiej dostępna w Szkółce Roślin Herbariusz

Jagoda kamczacka - pielęgnacja i przycinanie


Jagody kamczackie praktycznie nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Roślin nie trzeba okrywać na zimę, latem nie trzeba ich często podlewać. Aby krzewy lepiej owocowały, warto nawadniać je jedynie w okresach suchych, jednak niezbyt obficie. Przycinać pędy należy wyłącznie egzemplarzom, które słabo się zagęszczają, choć są to rzadkie przypadki.

Co około 3-5 lat warto przeprowadzić cięcie prześwietlające - skrócić koronę i usunąć część głównych pędów. Po takim zabiegu roślina może słabiej owocować w kolejnym roku, jednak szybko wraca do formy.

Co dwa, trzy lata, jesienią, krzewy warto nawieźć rozłożonym obornikiem i kompostem. W tym celu należy ostrożnie, by nie uszkodzić systemu korzeniowego, wybrać wierzchnią warstwę gleby spod krzewu na głębokość ok. 20 cm, wymieszać ją z naturalnym nawozem (można dodać niewielką ilość wieloskładnikowego nawozu mineralnego) i taką mieszaniną przykryć rośliny ponownie. Niezbędne jest dobre ubicie zasypanej ziemi.


Dżem z jagody kamczackiej


Na koniec coś smacznego.

Prosty i szybki dżem z jagód kamczackich.


Skład :

  • 1 kg owoców jagody kamczackiej

  • 30 dkg cukru

Wykonanie:

  • Jagody i cukier wsypujemy do rondla.

  • Na wolnym ogniu gotujemy około godziny.

  • Gorące, przekładamy do wcześniej przygotowanych, wyparzonych słoików.

  • Zakręcamy słoiki.

  • Słoiki okrywamy kocem. 

  • Gdy słoiki wystygną opatrujemy je nalepką z nazwą dżemu i datą zamknięcia. 

Smacznego:)
42 wyświetlenia

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com