Szukaj

WINOROŚL - PRODUKCJA SADZONEK.

Dziś rozpoczynam cykl poświęcony winorośli. A konkretnie jak od początku do końca wygląda proces produkcji sadzonki. W przypadku winorośli jest to dość czasochłonny i wieloetapowy proces, ale myślę, że dzięki dużej motywacji podołam wyzwaniu. Zaznaczam, że jest to moja pierwsza próba:)

A więc.... Wszystko rozpoczyna się późną jesienią lub wczesną zimą. W tym czasie pozyskuje się sztobry (patyki) z krzaków winorośli. Ważne, żeby były zdrewniałe, zdrowe oraz odpowiednio grube i długie - co najmniej 3 pąki.

Tak pozyskane sztobry należy przechować w odpowiednich warunkach aż do momentu rozpoczęcia procesu ukorzeniania tj. w moim wypadku do początku marca. W tym celu sztobry lekko zwilżam, układam w kaście i przysypuje odkwaszonym torfem, który również lekko zwilżam. Chodzi o to,żeby sztobry nie wyschły i żeby nie były narażone na różnego typu patogeny - torf z natury należy do neutralnych i "czystych" podłoży. Poza tym, nie wyobrażam sobie przenoszenia kasty wypełnionej np. piaskiem :), torf jest lekki.

Tak przygotowane kasty przeniosłem do zimnej piwnicy 0-5 st. gdzie poczekają do marca.


Między czasie zaprezentuje w kolejnej relacji ukorzeniarkę, którą zrobiłem.

Mam nadzieję, że dla samej ciekawości przekazywane informacje spotkają się z Waszym zainteresowaniem. Zresztą już przeczytanie tego zdania może o tym świadczyć :)

Pozdrawiam

Mariusz

93 wyświetlenia

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com