Szukaj

WINOROŚL - Produkcja sadzonek od A do Z ( część 2)

PROJEKT-WŁASNE WINOROŚLA OD A do Z - Część - 2. Witam Wszystkich zainteresowanych moim projektem.


Więc zaczynamy:). Winorośla będą ukorzeniane w specjalnie przygotowanej ukorzeniarce. Można oczywiście robić to tradycyjnymi metodami - w gruncie na czarnej folii, w tunelu foliowym. Jednak w związku z naszym ostatnio nie obliczalnym klimatem te metody stają się dość ryzykowne - przemarzanie sadzonek. Poza tym w moim wypadku zależy mi na wcześniejszym otrzymaniu sadzonek oraz na wysokiej skuteczności. Tymi informacjami odpowiadam tym z Was, którzy zapewne pomyślą - po co tyle zabawy, są przecież prostsze metody.

Tak więc zaczynamy : 1. Na pierwszym zdjęciu jest przedstawiona ukorzeniarka. Zrobiłem ją z płyt styropianowych o grubości 5 cm i podwyższonej twardości. Wymiary w moim wypadku to 100x50x45cm wysokości (wewnętrzne). Oczywiście można wielkość dopasować do własnych potrzeb. Płyty są sklejone klejem do styropianu i dodatkowo skręcone kołkami ( 9cm ). Jest to istotne, ponieważ wypełniona ukorzeniarka mogłaby się rozerwać pod wpływem nacisku wewnętrznego. 2. Będzie nam również potrzebny element grzewczy. Docelowo będzie on umieszczony pod sztobrami, tak aby precyzyjnie regulować temperaturę przy ukorzenianiu. Do wykonania maty grzewczej wykorzystałem 2 kable grzewcze o mocy 2 x 50W oraz kawałek siatki plastikowej do równomiernego rozprowadzenia kabla grzewczego. Tego typu rozwiązania stosuje się również w terrariach do podgrzewania piasku. ( zdjęcia 2 i 3 ) 3. Odpowiednią temperaturę otrzymamy dzięki zastosowaniu prostego regulatora temperatury RT-2. do którego podłączę kable grzewcze.Jest to szczególnie ważne, ponieważ w początkowej fazie tworzenia się kallusa oraz korzonków roślina potrzebuje temperatury w zakresie 28-30st.C oraz dużej wilgotności.

Tak wstępnie przygotowana ukorzeniarka będzie czekała do drugiej połowy lutego. Wtedy zostanie wypełniona perlitem, w którym umieszczę przygotowane sztobry winorośli. Te etapy dokładniej opiszę w kolejnych postach.

Dodatkowo informuję, że całkowity koszt ukorzeniarki w zależności od wielkości będzie się w przedzile 200-300zł.

Mam nadzieje, że opis jest jasny i czytelny. Czekam na Wasze opinie i ewentualne pytania. Kolejną relację przygotuję na etapie już samego przygotowania przed wsadzeniem sztobrów winorośli. Pozdrawiam

258 wyświetlenia

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com