ŚWIDOŚLIWA OLCHOLISTNA SMOKY BORÓWKA KANADYJSKA Amelanchier alnifolia

Smak borówki plus właściwości aronii  !!! 

Sadzonka 2 letnia w doniczce 2l

---------------------------------------------------------------------------------------

Świdośliwa staje się podobnie jak borówka amerykańska coraz chętniej sadzonym krzewem owocowym.

Posiada dodatkowo zecydowane walory ozdobne. W zależności od odmiany ma pokrój od luźnego krzewu do drzewa. Niektóre, dostępne u nas w szkólce odmiany rosną do 7 m wysokości. Wszystkie bardzo atrakcyjnie kwitną, tworząc duże grona białych kwiatów. Jest odporna i łatwa w uprawie. Posiada bardzo smaczne owoce o szerokim zastosowaniu i silnych właściwościach zdrowotnych.

Opis odmiany:

Świdośliwa  OLCHOLISTNA SMOKY to jedna z najpopularniejszych odmian. Szczególnie polecana do większych ogrodów - dorasta do 6m. Ma pokrój rozłożystego krzewu lub drzewa.

Świdośliwa olcholistna 'Smoky' to najsłodsza i jednocześnie najobficiej plonująca odmiana . Owoce niebieskoczarne, sporej wielkości. Może owocować przez 70 lat. . Początkowo pokrój wyprostowany, z czasem z tendencją do rozkrzewiania się na boki (do 6 m).

Krzew, lub niskie drzewo świetnie nadające się jako soliter lub do formowania luźnych żywopłotów, znosi warunki miejskie, dzięki czemu może pięknie ozdobić przestrzenie miejskie oraz parki. Polecana jest również do ogrodów przydomowych, sadzona zarówno pojedynczo, jak i w zestawieniach barwnych z innymi drzewami dekoracyjnymi. Świdośliwa jest łatwa w uprawie, dobrze rośnie i obficie owocuje nawet na mniej zasobnych i średnio żyznych glebach o odczynie najlepiej obojętnym. Nie lubi miejsc podmokłych. Preferuje stanowiska słoneczne. Jest w pełni odporna na mrozy.

Kwitnienie:

Kwitnie w maju, kwiaty świdośliwy są bardzo liczne, białe z odcieniem różu zebrane w (do 12 cm) grona.

Owoce:

Posiada duże - 14mm obwodu owoce. Są bardzo słodkie oraz łagodne w smaku.

Owoce świdośliwy mają słodki i soczysty miąższ podobny do borówki amerykańskiej stąd zwyczajowa nazwa borówka kanadyjska lub słodka aronia. Owoce są zebrane po kilka sztuk, mają kształt kulisty, kolor ciemnoróżowy z sinym nalotem. . Zbieramy je od połowy czerwca do połowy lipca owocuje już w 2 roku od posadzenia. Drobne, jadalne owoce świdośliwy są bardzo smaczne łączą w sobie smaki aronii i borówek amerykańskich.

Jest owocem o niezwykle bogatym składzie odżywczym.

 Przeznaczenie owoców:

Owoce świdośliwy można jeść prosto z drzewka, a także robiąc z nich konfitury, dżemy, nalewki.

Termin dojrzewania owoców:

lipiec

Wymagania / Stanowisko:

To bardzo mało wymagający gatunek.  Świdośliwa może rosnąć nawet w  wyjałowionej ziemi, piaszczystej a nawet wapiennej, nie ma także żadnych wymagań dotyczących poziomu pH podłoża i rodzaju ziemi, ani jej przepuszczalności. Źle rośnie na glebach bardzo zwartych. Warto jednak wiedzieć, że najbardziej obfite i najwspanialsze owocowanie świdośliwa zapewnia na glebach przepuszczalnych i próchnicznych.

Jak większość krzewów owocowych, świdośliwa najlepiej owocuje w słońcu. Nie oznacza to jednak, że nie można uprawiać jej w ogrodzie gdzie przez większość dnia jest półcień lub cień. W takich miejscach najczęściej przyjmuje pokrój bardziej krzewiasty, silnie się rozgałęzia i rozrasta na boki, jednak jej owocowanie może być nieco mniejsze, a same owoce trochę mniej słodkie. W takim wypadku nadaje się na żywopłot, ale tylko dla miłośników naturalnych nasadzeń, ponieważ nieszczególnie lubi intensywne przycinanie - przycinamy po 5 latach po posadzeniu i usówamy najstarsze, chore pędy. Przy uprawie paru krzewów sadzimy je w rozstawie co 4-5m.

Świdośliwa olcholistna Smoky

10,00 zł Regularna cena
7,00 złCena Rabatowa

    534771013

    ©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com