ŻURAWINA WIELKOOWOCOWA Ben Lear

Vaccinium macrocarpon Ben Lear

Oferowane sadzonki żurawiny są 2 letnie.

 

Są dobrze ukorzenione w doniczkach P9 (0,5l)

OPIS ODMIANY:

Odmiana ta jest wczesna, bardzo plenna. Ben Lear dojrzewa na początku sezonu. Jagody zbiera się, gdy osiągną kolor czerwony (od końca września do końca października, najlepiej przed pierwszymi przymrozkami)  Roślina rośnie średnio silnie, liście są średniej wielkości, ciemnozielone.

OPIS OGÓLNY:

Żurawina jest zimozieloną, wieloletnią i płożącą krzewinką (pędy rozłogowe osiągają długość do 2 m), o specyficznych wymaganiach glebowych: lubi kwaśne i wilgotne stanowiska. System korzeniowy rośliny jest bardzo płytki, sięga zaledwie 10-15 cm i składa się z bardzo drobnych korzonków. Kwitnie w czerwcu-lipcu, kwiaty są podobne do głowy żurawia (stąd wzięła się polska nazwa żurawiny), zapylane są przez pszczoły i trzmiele. Dojrzewanie owoców przypada na wrzesień-październik, w zależności od odmiany. Co ciekawe, owoce nie nadają się do spożywania na surowo – są zbyt kwaśne. Można je za to bardzo długo przechowywać w stanie świeżym i wykorzystywać do produkcji wielu przetworów.

Ich owoce są bardzo zdrowe, mają słodkawo-kwaskowaty smak, ale niestety nie należą do zbyt tanich…

 

Dzięki naszym sadzonkom możecie Państwo sami stworzyć swoje "żurawisko" i cieszyć się ich owocami każdej jesieni.

Naprawdę nie jest to trudne, wymaga jedynie trochę pracy przy założeniu poletka ( informacje niżej )

Wydajność z 1m kw. uprawy wynosi ok 2kg owoców podczas sezonu !!

Żurawina Wielkoowocowa Ben Lear

4,00 złCena
Doniczka
Wiek
 • 1. Podłoże – musi być próchniczne i wilgotne, pH powinno wahać się między 3,2 a 4,5.

  2. Światło – żurawina jest rośliną światłolubną, posadzona w zacienionym miejscu – ginie.

  3. Woda – uprawiając żurawinę musimy zwracać szczególną uwagę na wilgotność podłoża, w którym rośnie, poziom wody nie może być wyższy niż 30-40 cm. Roślina źle znosi suszę, szczególnie w okresie kwitnienia. Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji długotrwałego zalania korzeni, szczególnie młodych roślin i absolutnie nie sadzimy jej na terenie podmokłym!

  4. Nawożenie – żurawinę powinniśmy nawozić trzy razy w ciągu roku: dwa razy nawozami azotowymi (pierwszy raz wczesną wiosną - aby pobudzić wzrost pędów a drugi raz w czerwcu - w czasie zawiązywania owoców). Trzeci raz nawozimy jesienią, nawozem fosforowym i potasowym. Najlepszym nawozem dla żurawiny jest siarczan amonu, który oprócz wzbogacania podłoża dodatkowo go zakwasza (dbanie o odpowiednio niskie pH gleby jest bardzo ważne!).

  5. Przycinanie – wczesną wiosną przycinamy zbyt silnie wybujałe pędy, dzięki czemu zwiększy się ilość pędów owocujących i wpłynie to znacząco na wielkość plonów (obcięte pędy można wykorzystać do rozmnażania wegetatywnego).

  6. Ściółkowanie – co kilka lat rozsypujemy na naszym poletku warstwę około 2 cm piasku, pamiętając by nie zawierał on wapnia.

  7. Okrywanie na zimę – żurawina dobrze znosi niskie temperatury, jednak wiosenne przymrozki mogą uszkadzać pąki kwiatowe i pędy, dlatego dobrze jest przykryć ją cienką warstwą słomy.

   

  ZAKŁADANIE ŻURAWISKA:

  Aby cieszyć się własnym zagonem żurawiny, wystarczy dokładnie przygotować stanowisko:

  1. Stanowisko musi być słoneczne, najlepiej jeśli jest to teren równy i osłonięty od silnych wiatrów. Nie może być to teren podmokły.

  2. Jeśli mamy na działce ziemię piaszczystą lub torf – to już połowa sukcesu. Chodzi o to, by pod nasze poletko przygotować warstwę, przynajmniej 15-20 cm odpowiedniego dla niej podłoża. Jeśli mamy więc glebę gliniastą – musimy wykopać warstwę tej grubości, a mając wspomniane wcześniej podłoże torfowe – wysypujemy tylko warstwę ok. 5-10 cm piasku i przekopujemy, do ziemi piaszczystej analogicznie wysypujemy i przekupujemy z torf.

  3. W wykopane zagłębienie wsypujemy mieszankę torfu kwaśnego z piaskiem w proporcji 2:1.

  4. Sadzonki żurawiny sadzimy w rozstawie 30 x 30 cm i całość podlewamy.

  5. Całe poletko przykrywamy około 2 cm warstwą grubego piasku, który ma za zadanie zatrzymywać w glebie więcej wilgoci oraz ogranicza wzrost chwastów. Ponadto przysypane pędy żurawiny bardzo szybko się ukorzeniają, dzięki czemu możemy w łatwy sposób uzyskać nowe sadzonki do dalszych nasadzeń.

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com