ŻURAWINA WIELKOOWOCOWA Howes

Vaccinium macrocarpon Howes

Oferowane sadzonki żurawiny są 2 letnie.

 

Są dobrze ukorzenione w doniczkach P9 (0,5l)

OPIS ODMIANY:

Późna odmiana, umiarkowanie plenna. Ma bardzo liczne i grube pędy z dużymi, ciemnozielonymi liśćmi. Owoce średnie, o regularnym kształcie i czerwonej, błyszczącej skórce. Dojrzewają w październiku. Dobrze znoszą przechowywanie. Spośród innych odmian żurawiny wyróżnia się najwyższą zawartością pektyn. Bardzo dekoracyjne w ogrodzie z uwagi na dużą liczbę pędów owoconośnych.

OPIS OGÓLNY:

Żurawina jest zimozieloną, wieloletnią i płożącą krzewinką (pędy rozłogowe osiągają długość do 2 m), o specyficznych wymaganiach glebowych: lubi kwaśne i wilgotne stanowiska. System korzeniowy rośliny jest bardzo płytki, sięga zaledwie 10-15 cm i składa się z bardzo drobnych korzonków. Kwitnie w czerwcu-lipcu, kwiaty są podobne do głowy żurawia (stąd wzięła się polska nazwa żurawiny), zapylane są przez pszczoły i trzmiele. Dojrzewanie owoców przypada na wrzesień-październik, w zależności od odmiany. Co ciekawe, owoce nie nadają się do spożywania na surowo – są zbyt kwaśne. Można je za to bardzo długo przechowywać w stanie świeżym i wykorzystywać do produkcji wielu przetworów.

Ich owoce są bardzo zdrowe, mają słodkawo-kwaskowaty smak, ale niestety nie należą do zbyt tanich…

 

Dzięki naszym sadzonkom możecie Państwo sami stworzyć swoje "żurawisko" i cieszyć się ich owocami każdej jesieni.

Naprawdę nie jest to trudne, wymaga jedynie trochę pracy przy założeniu poletka ( informacje niżej )

Wydajność z 1m kw. uprawy wynosi ok 2kg owoców podczas sezonu !!

Żurawina Wielkoowocowa Howes

4,00 złCena
Doniczka
Wiek
 • 1. Podłoże – musi być próchniczne i wilgotne, pH powinno wahać się między 3,2 a 4,5.

  2. Światło – żurawina jest rośliną światłolubną, posadzona w zacienionym miejscu – ginie.

  3. Woda – uprawiając żurawinę musimy zwracać szczególną uwagę na wilgotność podłoża, w którym rośnie, poziom wody nie może być wyższy niż 30-40 cm. Roślina źle znosi suszę, szczególnie w okresie kwitnienia. Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji długotrwałego zalania korzeni, szczególnie młodych roślin i absolutnie nie sadzimy jej na terenie podmokłym!

  4. Nawożenie – żurawinę powinniśmy nawozić trzy razy w ciągu roku: dwa razy nawozami azotowymi (pierwszy raz wczesną wiosną - aby pobudzić wzrost pędów a drugi raz w czerwcu - w czasie zawiązywania owoców). Trzeci raz nawozimy jesienią, nawozem fosforowym i potasowym. Najlepszym nawozem dla żurawiny jest siarczan amonu, który oprócz wzbogacania podłoża dodatkowo go zakwasza (dbanie o odpowiednio niskie pH gleby jest bardzo ważne!).

  5. Przycinanie – wczesną wiosną przycinamy zbyt silnie wybujałe pędy, dzięki czemu zwiększy się ilość pędów owocujących i wpłynie to znacząco na wielkość plonów (obcięte pędy można wykorzystać do rozmnażania wegetatywnego).

  6. Ściółkowanie – co kilka lat rozsypujemy na naszym poletku warstwę około 2 cm piasku, pamiętając by nie zawierał on wapnia.

  7. Okrywanie na zimę – żurawina dobrze znosi niskie temperatury, jednak wiosenne przymrozki mogą uszkadzać pąki kwiatowe i pędy, dlatego dobrze jest przykryć ją cienką warstwą słomy.

   

  ZAKŁADANIE ŻURAWISKA:

  Aby cieszyć się własnym zagonem żurawiny, wystarczy dokładnie przygotować stanowisko:

  1. Stanowisko musi być słoneczne, najlepiej jeśli jest to teren równy i osłonięty od silnych wiatrów. Nie może być to teren podmokły.

  2. Jeśli mamy na działce ziemię piaszczystą lub torf – to już połowa sukcesu. Chodzi o to, by pod nasze poletko przygotować warstwę, przynajmniej 15-20 cm odpowiedniego dla niej podłoża. Jeśli mamy więc glebę gliniastą – musimy wykopać warstwę tej grubości, a mając wspomniane wcześniej podłoże torfowe – wysypujemy tylko warstwę ok. 5-10 cm piasku i przekopujemy, do ziemi piaszczystej analogicznie wysypujemy i przekupujemy z torf.

  3. W wykopane zagłębienie wsypujemy mieszankę torfu kwaśnego z piaskiem w proporcji 2:1.

  4. Sadzonki żurawiny sadzimy w rozstawie 30 x 30 cm i całość podlewamy.

  5. Całe poletko przykrywamy około 2 cm warstwą grubego piasku, który ma za zadanie zatrzymywać w glebie więcej wilgoci oraz ogranicza wzrost chwastów. Ponadto przysypane pędy żurawiny bardzo szybko się ukorzeniają, dzięki czemu możemy w łatwy sposób uzyskać nowe sadzonki do dalszych nasadzeń.

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com