ŻYLISTEK SZORSTKI  - Deutzia scabra

Sadzonka w doniczce 2l.  3 letnia. Wysokość ok. 50cm

 

Żylistek szorstki to obficie kwitnący krzew ogrodowy, należący do rodziny hortensjowatych. Nazwa szorstki pochodzi od liści, które na spodniej stronie są gęsto pokryte drobnymi, szorstkimi włoskami. Największą ozdobą żylistka są białe, czasem z zewnątrz lekko zaróżowione kwiaty, zebrane w okazałe wiechy.

 

 

WYGLĄD:

Żylistek szorstki kwitnie w czerwcu i lipcu. Liczne, drobne białe kwiaty – największa ozdoba krzewu – są zebrane w gęste wiechowate kwiatostany. Kwiaty u gatunku są pełne o białej barwie.  Żylistek szorstki kwitnie na zeszłorocznych pędach.

 

UPRAWA:

Żylistek szorstki nie jest trudny w uprawie. Wymaga stanowiska osłoniętego, słonecznego bądź półcienistego (w miejscach bardziej zacienionych będzie kwitł mniej obficie). Krzew żylistka płytko się korzeni, przez co jest narażony na brak wilgoci podczas suchego lata. Dlatego krzew najlepiej sadzić w glebie, która dobrze utrzymuje wilgoć - nie może być ona jednak podmokła. Aby krzewy dobrze rosły, warto je nawozić je co roku dobrze rozłożonym kompostem. Latem, przy braku opadów, roślinę trzeba intensywnie nawadniać. Żylistek szorstki nie jest w pełni mrozoodporny, dlatego powinien być sadzony w miejscach osłoniętych, a na zimę warto krzew okopczykować. Ale nawet gdy roślina przemarznie zimą, to łatwo odrośnie, bowiem ma zdolność do szybkiej regeneracji. Żylistek jest też podatny na wiosenne przymrozki (warto okryć krzew agrowłókniną, gdy zapowiadane są przymrozki).

 

 

 

 

 

Żylistek szorstki

8,00 złCena
Doniczka
 • Kategoria: Krzewy liściaste
  Podlewanie:  średnio, dużo
  Pokrój: wzniesiony
  Wysokość: do 2 m
  Barwa liści: zielona
  Zimozielone: Nie
  Stanowisko: słoneczne
  Barwa kwiatów: białe
  Wilgotność gleby: umierkowana, wilgotna

  Gleba: dość urodzajna, lekka, pH neutralne

  Termin kwitnienia: V- VI
  Roślina ozdobna z: kwiatów,

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com