ARONIA CZARNA Aronia melanocarpa

Aronia Czarna - sadzonka 3 letnia w doniczce 2l (C2)

Sadzonka dobrze rozrośnięta o wysokości 50-80cm

Obecnie aronia zdecydowanie zyskuje na popularności.

Powodem tego są jej właściwości odżywcze jak i dekoracyjność krzewów i łatwość uprawy.

Owoce znakomicie nadają się na przetwory, a ponadto mają cenne właściwości lecznicze. Niestety smak surowych nie jest najlepszy.

Aronia to krzew z rodziny różowatych. Pochodzi ze wschodnich stanów Ameryki Północnej. Do Europy trafił w XVIII wieku. Aronia rozpowszechniła się dopiero po drugiej wojnie światowej, w Polsce w latach 70. XX w.

Aronia jest długowietrznym krzewem dożywającym 20 lat. Jej przebarwiające się jesienią liście i owoce pozostające zimą na krzewach nadają im niezwykle dekoracyjny wygląd i są przysmakiem dla zimujących ptaków.

Krzewy aronii są jednymi z najłatwiejszych w uprawie roślin ogrodowych. Są odporne na mróz nawet do -35ºC, mogą rosnąć w każdej glebie, nawet na nieużytkach, w słońcu i w cieniu (w cieniu słabiej owocują).

Aronia Czarna

6,00 złCena
Doniczka
Wiek
  • Aronia jest odporna na choroby roślin i szkodniki. Krzewy aronii nie wymagają też cięcia (wycina się tylko najstarsze, ponad 5-letnie pędy, celem prześwietlenia krzewu), ani podlewania poza okresami intensywnej suszy, gdyż nie lubią nadmiaru wody. Kwitną po okresie wiosennych przymrozków, zatem nie trzeba ich zabezpieczać przed przemarzaniem. Słowem - aronię wystarczy zasadzić w rozstawie 1,5-2 na 3,5 m i zaczekać dwa-trzy lata na pierwsze owoce.

    Nawożenie aronii

    Krzewy wymagają niewielkiego nawożenia jedynie w pierwszym i drugim roku po posadzeniu - wiosną wokół każdego krzewu wystarczy rozsypać niewielką ilość nawozu wieloskładnikowego. Nawożenie starszych okazów, szczególnie rosnących w żyznych, ogrodowych glebach, jest wręcz niewskazane, gdyż pobudza rośliny do bujnego wzrostu, co obniża owocowanie.

     

  • Owoce aronii na surowo nie są zbyt smaczne (są cierpkie), jednak mają niezwykłe, udowodnione naukowo, właściwości lecznicze. Dlatego warto z nich przygotowywać soki, dżemy, przeciery, czy galaretki. Nadają się również na domowe wino. Przetwarzanie owoców aronii w domowych warunkach nie różni się niczym od przygotowywania innych przetworów owocowych - może z wyjątkiem konieczności użycia nieco większej ilości cukru.

    Sok z owoców aronii ma ciekawą właściwość poprawiania smaku i aromatu przetworów z innych owoców - dodaje im aromatu zbliżonego do leśnych jagód. Nie warto go jednak dodawać, jeśli dżem, czy przecier ma mieć kolor inny, niż ciemnoczerwony. Sok z aronii ma tak wysokie stężenie barwnika (antocyjanów), że zachowuje swój kolor nawet po stukrotnym rozcieńczeniu wodą.

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com