BUDLEJA DAVIDA Petitte Blue Heaven - Buddleja davidii

 

Sadzonka w doniczce 1l.  2 letnia. Wysokość ok. 20-30cm  ( foto 2 )

 

Budleja Davida - Motyli krzew. To jeden z najatrakcyjniejszych krzewów uprawianych w naszych ogrodach. Jej ogromne kwiatostany swym zapachem wabią motyle, pszczoły oraz trzmiele. Nie rzadko na kwitnącym krzewie możemy zapobserwować dziesiątki motyli w jednej chwili.

Dodtakowym atutem budlei jest długi okres kwitnienia - do 7 tygodni.

 

WYGLĄD:

Budleja tworzy gęsty, silnie rozgałęziony krzew o wyprostowanym pokroju, z pędami rozchylającymi się na boki, których końce malowniczo przewieszających się pod ciężarem szczytowych kwiatostanów. Roślina dorasta do 70 cm wysokości. Liście ma małe, eliptyczne, ciemnozielone, od spodu szaro-białe do jasnozielonych, omszone. Jesienią liście żółkną i opadają, chociaż w łagodne zimy część z nich - tych osadzonych na krótkopędach, może pozostać na krzewie zielona. Odmiana miniaturowa, idalna do pojemników i skrzynek. Drobne, purpurowe kwiatki, przypominające kwiaty lilaków, zebrane są w efektowne, stożkowate, gęsto wypełnione kwiatostany, o długości nawet do 30cm. Pąki kwiatowe pojawiają się zwykle pod koniec czerwca lub na początku lipca, rozwijają się stopniowo, najpierw na szczytach pędów głównych, a następnie na pędach bocznych, wydzielając intensywny i przyjemny zapach. Słodki nektar ukryty wewnątrz kwiatów sprawia, że krzewy są masowo obsiadane przez motyle i inne owady. Kwitnienie trwa około 7 tygodni. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów stymuluje roślinę do tworzenia kolejnych pąków kwiatowych, co znacznie wydłuża okres kwitnienia.

 

UPRAWA:

Budleja Dawida  wymaga najcieplejszych stanowisk w ogrodzie, słonecznych i zacisznych. Najlepiej rośnie w miejscach osłoniętych od wiatru, na glebach żyznych, wilgotnych, przepuszczalnych, o odczynie od obojętnego do zasadowego. Jesienią, po nastaniu pierwszych mrozów, podstawę krzewów należy obsypać korą sosnową lub liśćmi w celu zabezpieczenia przed przemarzaniem. Wiosną kopczyk trzeba usunąć, a krzew przyciąć nisko przy ziemi i zasilić nawozem wieloskładnikowym o dużej zawartości azotu. Tak silne wiosenne cięcie sprzyja tworzeniu bujnych, młodych pędów zakończonych obfitymi kwiatostanami oraz zapewnia utrzymaniu ładnego pokroju.

ZASTOSOWANIE:

Buddleja najlepiej prezentuje się na stanowiskach wyeksponowanych, jako soliter.  Można ją sadzić pojedynczo lub w grupach.Idealna do uprawy pojemnikowej.  Dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza, stąd nadaje się do wykorzystana w zieleni miejskiej. Sadzona w pobliżu altan, ławek czy miejsc odpoczynku pozwala obserwować różnorodne motyle licznie obsiadające jej kwiaty. Długi okres kwitnienia i małe wymagania uprawowe czynią budleje wartościowymi krzewami dla rozmaitych założeń ogrodowych.

Budleja Davida Petitte Blue Heaven

10,00 złCena
 • Kategoria: Krzewy liściaste
  Podlewanie:  średnio
  Pokrój: wzniesiony, wyprostowany
  Wysokość: do 70cm
  Barwa liści: zielona
  Zimozielone: nie
  Stanowisko: słoneczne
  Barwa kwiatów: purpurowe
  Wilgotność gleby: umierkowana

  Gleba: dość urodzajna, lekka, pH neutralne, lekko zasadowe

  Termin kwitnienia: VI- VIII
  Roślina ozdobna z: kwiatów

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com