JAŚMINOWIEC WONNY  Philadelphus coronarius

Sadzonka w doniczce 2l.  3 letnia. Wysokość ok. 50cm

Jaśminowiec wonny występuje od niemal w całej Europie. Od czasów starożytnych był uprawiany ze względu na pachnące kwiaty. Krzew dobrze znosi warunki miejskie.

 

WYGLĄD:

Jaśminowiec wonny jest dużym krzewem 2-3m  o długich, przewisających pędach. Mają one specyficzną budowę: po rozcięciu widać wewnątrz biały gąbczasty rdzeń. Na starszych pędach kora łuszczy się wąskimi pasmami. Kwiaty są białe, zebrane po pięć-dziewięć w niewielkie płaskie kwiatostany. Rozwijają się późną wiosną (maj - czerwiec) i pięknie słodko pachną.

 

ZASTOSOWANIE:

Odporny na mrozy niewymagający krzew, dobrze rosnący na wszystkich glebach ogrodowych.
Do sadzenia pojedynczo i w grupach oraz na żywopłoty formowane i szpalery.

 

UPRAWA:

Jaśminowiec wonny najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i półcienistych. Znosi też cień, ale im mniej światła, tym słabiej kwitnie. Ma małe wymagania glebowe i przeciętne wilgotnościowe, jednak najlepiej, gdy podłoże jest przepuszczalne i lekko alkaliczne (pH 8,0). Podczas długotrwałej suszy jego liście więdną, jest też wtedy łatwiej atakowany przez mszyce. Rozrasta się przez rozłogi i tworzy szerokie skupiny, więc w mniejszych ogrodach może stwarzać problemy. Krzew jest mrozoodporny, a jeśli się zdarzy, że podczas długotrwałych mrozów pędy ulegną uszkodzeniu, wiosną łatwo odbiją u podstawy. Dobrze znosi cięcie, które należy wykonywać po kwitnieniu. Rozmnaża się go przez sadzonki zdrewniałe lub z zielonych pędów, a także przez odrosty. Nawet duże krzewy łatwo się przesadza.

 

 

 

 

Jaśminowiec wonny

8,00 złCena
 • Kategoria: Krzewy liściaste
  Podlewanie: mało, średnio
  Pokrój: wzniesiony , wyprostowany
  Wysokość: do 3 m
  Barwa liści: zielona
  Zimozielone: Nie
  Stanowisko: słoneczne, pólcień
  Barwa kwiatów: białe
  Wilgotność gleby: umierkowana, sucha

  Gleba: dość urodzajna, lekka, pH neutralne

  Termin kwitnienia: V- VI
  Roślina ozdobna z: kwiatów,

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com