KALINA WONNA NANUM

Viburnum fragrans Nanum

Sadzonka w doniczce 2l.  3 letnia. Wysokość ok. 30-50cm

 

Kalina wonna pochodzi z północnych Chin, gdzie jest bardzo popularna. W Polsce uprawia się ją jako krzew ozdobny.

 • Wczśnie kwitnie : kwicień - maj
 • Ładny zaookrąglony pokrój
 • Kompaktowy wzrost - 1-2m
 • Wysoka odporność
 • Intensywny zapach kwiatów

Opis:

Kalina wonna to krzew o wzniesionym, sztywnym i wyprostowanym pokroju. Z czasem roślina przybiera zaokrąglony kształt. Osiąga od 1 do 2 m wysokości. Liście są eliptyczne lub lancetowate, ząbkowane, z widocznym użyłkowaniem. Młode liście wczesną wiosną są purpurowe, później przybierają oliwkowozielona barwę.
Okres kwitnienia kaliny wonnej rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już w marcu i trwa do kwietnia-maja. Kwiaty pojawiają się przed rozwojem liści, co sprawia, że krzew jest wyjątkowo dekoracyjny. Kwiaty są małe i drobne, białe (w pąku różowe), dość silnie pachnące, zebrane w nieduże, wiechowate kwiatostany. Czerwone, kuliste owoce pojawiają się rzadko.

 

Uprawa i pielęgnacja:

Kalina nie ma dużych wymagań uprawowych. Preferuje glebę średnio żyzną, przepuszczalną i umiarkowanie wilgotną. Dobrze rośnie zarówno w słońcu, jak i półcieniu. Lubi podłoże lekko kwaśne. Kalina wonna jest mrozoodporna.

Kalina nie wymaga specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Potrzebuje jedynie regularnego podlewania, zwłaszcza podczas suszy. Nie trzeba jej okrywać na zimę.

Zastosowanie:

Ze względu na intensywny zapach kwiatów, warto sadzić krzew w miejscu widocznym i często odwiedzanym przez ludzi. Dobrze wygląda jako małe drzewko, dlatego nadaje się zarówno do małych, jak i dużych ogrodów. Kalinę wonną można sadzić w grupach lub jako pojedynczy krzew. Nadaje ogrodom orientalny klimat. Warto wprowadzać ją do nasadzeń miejskich, jak i prywatnych ogrodów.

 

 

 

Kalina Wonna Nanum

8,00 złCena
 • Kategoria: Krzewy liściaste
  Podlewanie:  średnio, dużo
  Pokrój: wzniesiony , wyprostowany
  Wysokość: do 200 cm
  Barwa liści: zielona
  Zimozielone: Nie
  Stanowisko: słoneczne, pólcień
  Barwa kwiatów: różowe, białe
  Wilgotność gleby: umierkowana, wilgotne
  Gleba: dość urodzajna, lekka, pH neutralne
  Termin kwitnienia: IV-V
   

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com