MACIERZANKA PIASKOWA - Thymus serpyllum

Sadzonka z przerośniętym systemem korzeniowym w doniczce 1l. (FOTO 2 )

Krzewinka - wieloletnia.

 

Macierzanki są wieloletnimi krzewinkami blisko spokrewnionymi z tymiankiem, oregano i majerankiem.

Jednak macierzanki poza walorami użytkowymi posiadają największe walory dekoracyjne.

Macierzanki to rośliny, które mają formę półkrzewinek i mogą tworzyć piękne, gęste dywany lub okazałe, zielone poduchy. Z tego względu idealnie nadają się do wypełniania wolnych przestrzeni między roślinami bylinowymi, cebulowymi oraz kompozycjami z iglaków. Ze względu na swoje niewielkie wymagania, doskonale nadają się też do sadzenia na skalniakach i do obsadzania skarp oraz do wypełnienia szczelin między płytami chodnikowymi, kamieniami i murkami.

Ten aromatyczny, niski półkrzew występuje na rozległych obszarach Europy, a jako introdukowany także w Ameryce Północnej i Nowej Zelandii. W Polsce jest pospolity. Rośnie w miejscach słonecznych, w murawach i na skałach, źle znosi zacienienie.

MACIERZANKA PIASKOWA Naturalnie wystepuje często w lasach, na polanach. Charakteryzuje się niskimi wymaganiami glegowymi oraz wodnymi.

W Y G L Ą D :

Stanowisko: słoneczne

Wysokość:  do 10 cm

Liść: zielony, drobny, dość aromatyczny, wąski, pokryty licznymi włoskami, zielony.

Kwiaty: VI -IX ; drobne, różowe, kwitnienie bardzo obfite  roślina miododajna.

Uwagi i porady uprawowe: Ziele na susz najlepiej zbierać przed zakwitnięciem rośliny

Macierzanka Piaskowa

5,00 złCena
Doniczka
 • ZASTOSOWANIE:

  Przyprawa:

  Macierzanka  jest ceniony za smak i aromat, który zawdzięcza zawartym olejkom eterycznym. W ich skład wchodzi przede wszystkim tymol i karwol – obecność tymolu odpowiada za charakterystyczny, gorzki i lekko piekący smak i zapach tego zioła. Niezdrewniałe, górne fragmenty pędów z liśćmi w stanie świeżym lub po wysuszeniu, stosuje się jako dodatek do licznych potraw, szczególnie ciężkostrawnych, takich jak potrawy z roślin strączkowych, tłuste mięsa, kiełbasy i sosy. Dodawany jest także do pizzy, potraw z warzyw, pasztetów, serów, sałat oraz różnych mięs, stosowany też przy produkcji wędlin. Jego pędy służą do aromatyzowania octu, oliwy i wywarów mięsnych.

  Roślina lecznicza: Macierzanka jest rośliną leczniczą, wykazuje właściwości bakterio- i grzybobójcze oraz ogólnie dezynfekujące i przeciwzapalne. Pomaga przy nieżycie żołądka i chorobach układu pokarmowego, dodawany do potraw sprawia, że stają się lżej strawne i łatwiej przyswajalne. Ma silne działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe, można go stosować przy bólach gardła, działa uspokajająco na układ nerwowy, ma też właściwości przeciwutleniające (pomocny w walce z wolnymi rodnikami).

  Ozdobne: Macierzankę można wykorzystywać jako roślinę ozdobną o płożącym pokroju. Doskonale nadaje się m.in. do wielogatunkowych zestawień w ogródkach ziołowych, jako roślina okrywowa do zadarniania nawet większych powierzchni oraz do ogrodów skalnych. Szczególnie przydatny jest w silnie nasłonecznionych miejscach, gdzie warstwa podłoża jest niewielka, np. w ekstensywnych założeniach ogrodowych na dachach, piwnicach i tarasach położonych na garażach. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych założeniach ogrodowych oraz w ogrodach w stylu wiejskim i swobodnym, ale można go sadzić w każdym ogrodzie. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach, tarasach i w mieszkaniach. Macierzanka uprawiana jako domowa roślina doniczkowa wymaga zimowego okresu przechłodzenia. Na przełomie listopada i grudnia roślinę należy przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia (10–15°C) i ograniczyć podlewanie. Wiosną nawadnianie stopniowo zwiększać, a roślinę przenieść w cieplejsze miejsce.

 • RODZAJ: bylina

  MROZOODPORNOŚĆ: wysoka.Zaleca si e okrywać w kroźne zimy.

  NAWADNIANIE: umiarkowane

  ZIEMIA: przciętna, lekka

  WZROST: do 10 cm

  ZASTOSOWANIE: kuchnia, zdrowie, ogród

  UWAGI :

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com