MAHONIA POSPOLITA Mahonia aquifolium

Sadzonka w doniczce 2l.  3 letnia. Wysokość ok. 50cm

 

Mahonia pospolita  to krzew rzadko przekraczający 1m wysokości o sztywnych, wyprostowanych i słabo rozgałęzionych pędach. Jego główna ozdobą są zimozielone, duże liście złożone z błyszczących i kłujących listków.  Liście te późną jesienią przebarwiają się na czerwono, ale nie opadają.

Ozdobą krzewów mahonii są także atrakcyjne kwiaty i owoce zebrane w duże, szczytowe grona na końcach pędów. Krzewy zakwitają w maju na żółto. Drobne kwiaty są pięknie wyeksponowane na tle ciemnozielonych liści. Po kwitnieniu mahonia zawiązuje liczne granatowoczerwone owoce pokryte niebieskawym nalotem. Owoce są jadalne i zawierają duże ilości witamin i minerałów.Są również przysmakiem dla ptaków.

UPRAWA:

Mahonia pospolita jest jednym z najcenniejszych zimozielonych krzewów liściastych uprawianych w kraju może być uprawiana na terenie całego kraju i rzadko kiedy przemarza. Jest to gatunek o stosunkowo małych wymaganiach uprawowych. Dobrze rośnie na każdej przeciętnej, próchniczej i lekko wilgotnej glebie ogrodowej. Stanowisko do jej uprawy warto aby było lekko ocienione, co zapobiega silnej transpiracji i wysychaniu liści w czasie zimy. Krzewy mahonii mają niewielkie wymagania wilgotnościowe i dobrze tolerują okresowe susze. Gatunek ten jest rzadko atakowany przez szkodniki lub choroby. Jeśli lekko przymarzną, po przycięciu szybko regenerują utracone pędy.

ZASTOSOWANIE:

Pędy mahonii gałązki stają się modnym elementem kompozycji i dekoracji bożonarodzeniowych, popularny materiał na wieńce i wiązanki pogrzebowe. Krzewy mahonii pospolitej idealnie nadają się do tworzenia zimozielonych niskich, nieformowanych żywopłotów.

 

Mahonia pospolita

8,00 złCena
Doniczka
 • Kategoria: Krzewy liściaste
  Podlewanie: mało, średnio
  Pokrój: wzniesiony , wyprostowany
  Wysokość: do 1 m
  Barwa liści: zielona
  Zimozielone: Tak
  Stanowisko: słoneczne, pólcień, cień
  Barwa kwiatów: żółta
  Wilgotność gleby: umierkowana

  Gleba: dość urodzajna, lekka, pH neutralne

  Termin kwitnienia: V- VI
  Roślina ozdobna z: kwiatów, liści

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com