MALINOTRUSKAWKA Rubus illecebrosus

Sadzonka w doniczce 1l - 2 letnia

Malinotruskawka to rzadko u nas spotykana krzewinka owocowa, która w stanie naturalnym rosnie w lasach Japonii.

Roślina zwykle osiąga do 40 cm wysokości.

Jak by mogło się wydawać nie jest krzyżówką maliny i truskawki, ale oddzielnym gatunkiem. Charakteryzuje się kulistym pokrojem, wytwarza liczne odrosty korzeniowe (tak rozrastając się może stać się rośliną dość ekspansywną). Liście malinotruskawki są charakterystyczne: jasnozielone pierzaste liście, złożone z kilku pojedynczych, o ząbkowanych brzegach i ostro zakończonych listków.

Poza atrakcyjnymi i smacznymi owocami jej liście bardzo ładnie przebarwiają się w sezonie jesiennym.

Malinotruskawka kwitnie w lipcu. Kwiaty są białe, pięciopłatkowe. Wyglądają jak kwiaty truskawki, lecz są od nich większe. W sierpniu pojawiaja się owoce - dość duże (3-4 cm średnicy), kuliste, bardzo dekoracyjne, o czerwonej barwie, w smaku przypominające nieco owoce morwy. Malinotruskawka owocuje na pędach jednorocznych.

Malinotruskawka - Malina ponętna

6,00 złCena
  • Malinotruskawkę powinno się sadzić na stanowiskach słonecznych – lepiej owocuje. Roślina dobrze znosi także częściowe zacienienie.
    To gatunek tolerancyjny względem podłoża – rośnie zarówno na glebach ciężkich, jak i lekkich. Optymalne jest jednak podłoże przepuszczalne, dość żyzne, umiarkowanie wilgotne.
    Roślina nie jest w polskim klimacie całkowicie mrozoodporna. Dlatego po nadejściu przymrozków wymaga okrycia.

    Krzew można sadzić w ogrodzie lub na balkonie. W drugim przypadku sadzonki wymagają dość obszernych pojemników. Optymalnym terminem sadzenia jest wiosna. Rośliny przed wyjęciem z pojemników zaleca się dobrze nawodnić. Sadzi się je w dołki o głębokości około 40 cm. Na dnie warto wyłożyć warstwę kompostu. Malinotruskawka wymaga podlewania w okresie letnim – jest w tym okresie dość wrażliwa na suszę. Warto dokarmiać ją nawozami (najlepiej organicznymi). Wiosną zaleca się usuwać pozostałości z zeszłorocznych pędów. Roślina dobrze reaguje na ściółkowanie podłoża – to ogranicza wyparowywanie wody z gleby i porastanie chwastami.

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com