LUBCZYK OGRODOWY - MAGGI

Levisticum officinale

Sadzonka z przerośniętym systemem korzeniowym w doniczce 2l.

Bylina - wieloletnia.

Lubczyk ogrodowy to silnie rosnąca bylina, która ma zastosowanie zarówno jako roślina lecznicza przyprawowa, a także jako roślina ozdobna.

 

W Y G L Ą D :

Stanowisko: słoneczne lub półcieniste.

Wysokość:  do 50 cm

Liść: zielony, aromatyczny

Kwiaty: VI -VIII; drobne, baldachowate do 15cm średnicy.

Uwagi i porady uprawowe: Ziele na susz najlepiej zbierać przed zakwitnięciem rośliny

Lubczyk ogrodowy najlepiej rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, choć poradzi sobie także w miejscach półcienistych oraz w cieniu. Najlepsze dla lubczyku są gleby lżejsze, przepuszczalne, dobrze uprawione i spulchnione, niezbyt zwięzłe i żyzne, o dużej zawartości składników pokarmowych, próchnicy i wapnia. Lubczyk nie urośnie na glebach suchych, zlewnych, gliniastych, kwaśnych i jałowych.
Aby lubczyk zimą nie przemarzł, warto przed nastaniem mrozów obsypać roślinę niewielkim kopczykiem z kompostu lub słomiastego obornika.

Lubczyk ogrodowy - Maggi

6,00 złCena
Doniczka
 • ZASTOSOWANIE:

  Świeże pędy lubczyku pozyskuje się systematycznie, przez cały okres wegetacji. Należy je zbierać w suche, słoneczne dni, w godzinach popołudniowych, bo wtedy rośliny zawierają najwięcej olejków eterycznych i są najbardziej aromatyczne.W niektórych krajach nasiona lubczyku dodawane są do wypieku chleba. Robi się z nich też słodką herbatę z miodem.Surowcem zielarskim jest korzeń lubczyku (Radix Levistici), który zawiera przede wszystkim lotne olejki. Lubczyk zwiększa ilość wydalanego moczu, pobudza wydzielanie soku żołądkowego i reguluje prace przewodu pokarmowego, działa wiatropędnie. Korzeń lubczyku zbiera się jesienią, w drugim roku uprawy, po usunięciu części nadziemnej. Z wysuszonego korzenia przygotowuje się napary do użytku wewnętrznego.

   

   

 • RODZAJ: bylina

  MROZOODPORNOŚĆ: całkowita

  NAWADNIANIE: umiarkowane

  ZIEMIA: przciętna, lekka

  WZROST: do 60 cm

  ZASTOSOWANIE: kuchnia, zdrowie

   

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com