MORWA CZARNA - Morus nigra

Sadzonka 2 letnia w doniczce 2l. Wysokość 50-70cm

Morwa czarna to długowieczne drzewo rosnące do 15m wysokości. Pochodzi prawdopodobnie z Iranu, w stanie dzikim występuje w Azji Mniejszej. Powszechne w ciepłych rejonach Europy i Ameryki Północnej. Morwa używana była jednak najczęściej jako drzewo dekoracyjne w parkach.

Dodatkowym atutem drzewa były bardzo smaczne owoce.

Morwa czarna to drzewo o gęstej, kulistej koronie i ładnym pokroju. Drzewo porastają duże, atrakcyjne, wyróżniające się liście. Są dość grube i skórzaste, o sercowatym kształcie, gęsto piłkowane na brzegach, mają ciemnozieloną barwę.  Od maja do czerwca rozwijają się kwiaty, męskie zebrane we wzniesione kotki, żeńskie zaś w jajowatych kwiatostanach, z których tworzą się mięsiste owoce. Gęsto pokrywają one gałęzie, dojrzewają stopniowo od połowy lipca do sierpnia. Ciemnoczerwone, prawie czarne owocostany orzeszkowe są kulistego kształtu, mają około 3 cm. Dojrzałe szybko opadają. Ich sok o intensywnym kolorze barwi dłonie i usta.

Morwa Czarna

8,00 złCena
  • Morwa czarna  jest tolerancyjna w stosunku do gleby. Najlepsze będą ciepłe, dobrze odsączone piaszczyste lub gliniaste gleby. Stanowiska najlepiejosłonięte od wiatru. Nie znosi podmokłego i ciężkiego podłoża. Morwa ma głęboki i dobrze rozrośnięty system korzeniowy, dzięki czemu może pobierać wodę i składniki odżywcze z głębszych warstw gleby.  Morwa czarna nie jest tak odporna na niskie temperatury jak morwa biała, w chłodniejszych regionach Polski zwłaszcza młode, niezdrewniałe pędy mogą przemarzać - młode drzewka należy przed zimą zabezpieczyć.  Jest łatwa w uprawie i szybko rośnie, w ciągu 10 lat może osiągnąć 8 m wysokości i nawet 5 m szerokości, dlatego jest świetnym pomysłem do większych ogrodów. Nie wymaga cięcia, choć możemy formować z niej wysokie żywopłoty lub ciąć w celu ograniczenia wzrostu. Roślina ta jest rzadko porażana przez szkodniki i choroby, nie wymaga ochrony chemicznej i nadaje się do uprawy ekologicznej.

  • Owoce morwy czarnej mogą być spożywane na surowo po zbiorze lub przetwarzane.  Owoc jest soczysty i lekko kwaśny, ma orzeźwiający smak - jest doskonały do deserów lub na dżemy, marmolady, soki i nalewki. Oprócz walorów smakowych zawiera również wiele ważnych składników odżywczych i witamin m.in. witaminy A, C, witaminy z grupy B, flawonoidy, kumaryny i taniny.  Owoce posiadają silne właściwości antyoksydacyjne.

    Morwa jest rośliną uniwersalną. Niemal wszystkie jej części posiadają właściwości lecznicze.

    Owoce wspomagają odporność organizmu, oczyszczają organizm i mają właściwości moczopędne. Sok z owoców pomocny jest w leczeniu chorób serca i naczyń krwionośnych, oprócz tego ma właściwości krwiotwórcze i przeciwkrwotoczne, polecany jest przy anemii. Preparaty z liści skutecznie obniżają poziom cukru we krwi. Wyciągi z liści mają właściwości antybakteryjne, ściągające i napotne. Kora ma działanie przeciwkaszlowe, wykrztuśne i moczopędne, a napary stosuje się wewnętrznie w leczeniu astmy, kaszlu i zapaleniu oskrzeli.

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com