MOSZENKI POŁUDNIOWE - Colutea arborescens

Sadzonka w doniczce 3l.  3 letnia. Wysokość ok. 50-100cm

 

Moszenki południowe to roślina pochodząca Afryki Północnej oraz Europy.  W Polsce występuje wyłącznie jako uprawna roślina ozdobna. Należy do rodziny bobowatych (Fabaceae). Urzeka swoimi oryginalnymi kwiatami.

WYGLĄD:

Moszenki południowe to wyprostowany krzew dorastający 2 m wysokości . Pędy są sztywne i dość wytrzymałe. Liście złożone są z eliptycznych listków, które na spodniej stronie blaszki liściowej mogą być pokryte niewielkimi włoskami. Okres kwitnienia przypada od maja aż do września . Oryginalne groniaste kwiatostany złożone są z motylkowych kwiatów, najczęściej w kolorze żółtym lub pomarańczowo-żółtym, z niewielką brązową plamką na żagielku. Roślina jest silnie miododajna. Późnym latem i jesienią na roślinie pojawiają się owoce – dość duże, błoniaste strąki, które początkowo są czerwone, a z czasem stają się brązowe. Wewnątrz nich znajdują się nasiona. Ozdobą rośliny są zarówno kwiaty, jak i owoce, które utrzymują się na roślinie nawet całą zimę.

 

ZASTOSOWANIE:

 

Roślina idealnie sprawdzi się w parkach i ogrodach przydomowych. Może być wykorzystywana do zadarniania słonecznych skarp, ponieważ jej system korzeniowy jest dość mocno rozbudowany. Idealnie sprawdza się jako soliter w towarzystwie ozdobnych traw. Liście moszenki są wykorzystywane w medycynie - mają działanie przeczyszczające. Jest miododajna, więc polecana do uprawy przy pasiekach.

 

UPRAWA:

 

Moszenki południowe do prawidłowego wzrostu wymagają dużej ilości światła słonecznego. Dlatego miejsce powinno być słoneczne i ciepłe. Podłoże może być średnio zasobne, ale ciepłe i przepuszczalne. Roślina ma zdolność do współżycia z bakteriami glebowymi (w dużej mierze wpływa to na jakość i szybkość wzrostu całej rośliny). Moszenki południowej są odporne na krótkotrwałe niedobory wody oraz na mróz. Rzadko chorują i raczej nie są atakowane są przez szkodniki.

 

 

 

 

 

Moszenki południowe

8,00 złCena
Doniczka
 • Kategoria: Krzewy liściaste
  Podlewanie: mało, średnio
  Pokrój: wzniesiony , wyprostowany
  Wysokość: do 2 m
  Barwa liści: zielona
  Zimozielone: Nie
  Stanowisko: słoneczne
  Barwa kwiatów: żółte
  Wilgotność gleby: umierkowana, sucha

  Gleba: dość urodzajna, lekka, pH neutralne

  Termin kwitnienia: V- IX
  Roślina ozdobna z: kwiatów,

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com