OREGANO - LEBIODKA WŁAŚCIWA - Origanum vulgare

 

Sadzonka z przerośniętym systemem korzeniowym w doniczce 1l. (FOTO 2 )

Bylina - wieloletnia.

 

Oregano to bardzo popularna zielna roślina wieloletnia, ceniona i wykorzystywana ze względu na swoje walory smakowe jak i właściwości lecznicze. Lebiodka pospolita nazywana jest także dzikim majerankiem, z którym jest blisko spokrewniona.

Posiada również walory dekoracyjne - kwiaty, oraz jest rośliną silnie miododajną.

UPRAWA:

Lebiodka nie należy do roślin wymagających, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z jej uprawą.  Chcąc z sukcesem uprawiać oregano, należy zapewnić jemu słoneczne i zaciszne stanowisko oraz lekkie i przepuszczalne podłoże. Podłoże warto wzbogacić kompostem, który nie tylko poprawi jego strukturę, ale także dostarczy wielu ważnych składników mineralnych, dzięki którym lebiodka będzie rosła bujniej i osiągnie większe rozmiary. Na jednym stanowisku może być uprawiana przez około 5 lat. Należy pamiętać o spulchnianiu i odchwaszczaniu podłoża, a w przypadku przedłużającej się suszy także podlewaniu. Gatunek mrozoodporny i częśto zimozielony aż do silnych przyrozków.

Do uprawy należy przeznaczyć większą powierzchnię gdyż jest dość ekspansywny.

Zioło można także uprawiać w pojemnikach na balkonie, a także w mieszkaniu. W uprawie pojemnikowej należy pamiętać, aby nie przesadzać z podlewaniem i zapewnić jasne stanowisko. Do uprawy w mieszkaniu najlepiej wybrać odmianę charakteryzującą się mniejszymi rozmiarami.

 

W Y G L Ą D :

 

Stanowisko: słoneczne lub półcieniste.

Wysokość:  do 80 cm

Liść: zielony, drobny, bardzo aromatyczny.

Kwiaty: VI -VIII, różowe, kwitnienie bardzo obfite  roślina miododajna.

Uwagi i porady uprawowe: Ziele na susz najlepiej zbierać przed zakwitnięciem rośliny

Oregano - Lebiodka Właściwa

5,00 złCena
Doniczka
 • ZASTOSOWANIE:

   

  Origanum vulgare zawiera wiele substancji aktywnie czynnych, które decydują o jego zastosowaniu, zarówno w lecznictwie jak i w kuchni. Zawiera ono m.in. olejek eteryczny w którego składzie znajdziemy tymol, karwakrol, alkohole, fitoncydy, a a także garbniki, gorycze, flawonoidy,  kwasy organiczne, witaminę C.

   

  Roślina lecznicza: Właściwości lecznicze lebiodki pospolitej znane są i wykorzystywane już od starożytności. Jej olejki eteryczne mają właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybiczne. Ziele lebiodki pobudza apetyt, działa wykrztuśnie (kaszel, problemy z układem oddechowym), przeciwbiegunkowo (garbniki). Stosowana także przy reumatyzmie oraz bezsenności. Ziele może być stosowane w formie naparu oraz licznych mieszanek ziołowych.

  Kuchnia:   Ze względu na korzenny zapach i gorzkawy smak, oregano znalazł szerokie zastosowanie jako roślina przyprawowa. Zioło bardzo popularne zwłaszcza w kuchni francuskiej, włoskiej, hiszpańskiej, a nawet meksykańskiej. Przyprawa doskonała do różnych mięs, sosów, pizzy, zup, ryb, serów, dań z pomidorami, sałatek, makaronów.

 • RODZAJ: bylina

  MROZOODPORNOŚĆ: wysoka.Zaleca si e okrywać w kroźne zimy.

  NAWADNIANIE: umiarkowane

  ZIEMIA: przciętna, lekka

  WZROST: do 80 cm

  ZASTOSOWANIE: kuchnia, zdrowie, ogród

  UWAGI :

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com