PIGWA WIELKOOWOCOWA JABŁKOWATA SZAMPION - Cydonia oblonga

Sadzonka 2 letnia,Doniczka C2 ( 2l ), wys. 50cm

Cenna, mrozoodporna odmiana o dużych owocach.

Dojrzałość zbiorcza:  październik

Dojrzałość konsumpcyjna : do grudnia

 

----------------------------------------------------------------------------------------

 

To niewielkie drzewo lub krzew dorastający do 3-5 m wysokości, o cienkiej, łuszczącej się korze.
Kwiaty bardzo duże: pojedyńcze, duże, różowe, na krótkich szypułkach.

Owoce BARDZO duże - do 1 kg.

 

DRZEWO: Ciemnozielone duże liście i pokrój roślin wyróżniają pigwę spośród innych drzew owocowych. Z pigwy można założyć luźny dekoracyjny żywopłot. W tym celu drzewka należy posadzić w rzędzie co około 60 cm i ciąć corocznie.  W takiej formie pigwa nieco słabiej owocuje, ale tworzy oryginalny żywopłot już w ciągu 2 - 3 lat. Polecana na działki i do ogrodów przydomowych w zacisznych siedliskach.

OWOCE: Cytrynowożółte, jadalne owoce pigwy pospolitej przypominają duże, zaokrąglone jabłka. Mają twardy, mało soczysty miąższ, cierpki ale niezwykle aromatyczny z komórkami kamiennymi jak u gruszek. Zerwanych owoców nie spożywa się od razu, najlepsze są po "uleżeniu"- około miesiąc. .Najlepiej przechować je w chłodnym pomieszczeniu. Podczas przechowywania owoce dojrzewają, poprawia się ich smak i aromat, zwiększa się zawartość cukrów i kwasów, znika ich cierpki smak, miąższ jest mniej twardy. Zawierają m.in. cenne cukry proste, kwasy organiczne, garbniki i witaminę C. Spożywa się je po upieczeniu lub ugotowaniu jako smakowity dodatek do potraw mięsnych i dziczyzny, zawarty w skórce olejek eteryczny nadaje daniom charakterystyczny aromat i kwaskowaty posmak.

UPRAWA : Najlepiej rośnie na glebach zasobnych w składniki pokarmowe, żyznej i próchnicznej, ciepłej, o lekko kwaśnym odczynie i zasobnej w wodę (gdyż ma krótki system korzeniowy). Mrozoodporna do -30'C.

ZASTOSOWANIE: Wyróżniają się największą ilością mikro i makroelementów. Zawierają także dużo pektyn. Znane są z właściwości leczniczych . Ze świeżych owoców pigwy przygotowuje się napoje dietetyczne, kompoty, dżemy, konfitury i galaretki.Można je też piec i gotować, rzadko natomiast spożywa się je w stanie świeżym. Sok z pigwy jest wykorzystywany do produkcji konfitur, galaretek i różnorakich wyrobów cukierniczych. Ze względu na aromat - ze świeżych owoców pigwy sporządza się wyborne, alkoholowe nalewki, które dodatnio działają na serce, obniżają ciśnienie krwi i osłabiają skurcze mięśni gładkich jelit. Oprócz zastosowania w kuchni, owoce pigwy mają rów­nież zastosowanie w lecznictwie. Z suszonych owoców pigwy przygotowuje się odwary zalecane w schorzeniach żołądka, stanach zapalnych dróg oddechowych, a zewnętrznie przy oparzeniach i podrażnieniach skóry.

Pigwa Wielkoowocowa jabłkowata Champion

20,00 złCena

    534771013

    ©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com