TRAWA ŻUBRÓWKA - TURÓWKA WONNA - Hierochloe odorata

Trawa w doniczce 1L. 

 

 Turówka wonna - populatnie zwana Trawą żubrówką  jest najbardziej znana wśród Polaków jako surowiec do produkcji wódki (Żubrówki).  Należy do rodziny wielichowatych. Z żubrami ma raczej  niewiele wspólnego. Swój charakterystyczny słodkawy aromat zawdzięcza kumarynie  - jej aromat jest jeszcze bardziej intensywny po wysuszeniu.

WYGLĄD:

Osiąga wysokość do ok 70 cm. Posiada soczyście zielone dość szerokie liście, ma pokrój kępiasty i dość szybko rozrasta się z rozłogów korzeniowych. Należy do dość ekspansywnych traw.

UPRAWA:

Trawa żubrowa jest bardzo łatwa w uprawie. Żubrówka lubi miejsca słoneczne ale znisie też półcień. W naturalnych warunkach występuje w bardzo zróżnicowanych siedliskach- w szuwarach, na łąkach, na zboczach. W ogrodzie więc możemy wybrać dla niej wiele miejsc. 

ZASTOSOWANIE:

Jest międzyinnymi  rośliną leczniczą - na dolegliwości układu trawiennego. Ze względu na zawartość kumaryny roślina posiada bardzo przyjemny, przypominający nieco wanilię aromat. Głównym jej zastosowaniem jest aromatyzowanie wódek. Wykorzystywana jest również w perfumerii.

 

 
 
 
 

 

 

 

 

 

Trawa Żubrówka - Turówka wonna

6,00 złCena
Doniczka
 • TYP: bylina

  WIELOLETNA: tak

  WYSOKOŚĆ: 60cm

  KWITNIENIEVII

  KOLOR LIŚCI:  zielony

  KOLOR KWIATÓW: siwy

  POKRÓJ: kępiasty

  MROZOODPORNOŚĆ: całkowita

  STANOWISKO:  słońce,wółcień

  ZIMOZIELONOŚĆ: nie

  PODŁOŻE: gleba dość żyzna, przepuszczalna, zdrenowana

  WILGOTNOŚĆ:  średnia

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com