ROZPLENICA JAPOŃSKA HAMELN  Pennisetum alopecuroides Hameln

Trawa w doniczce 2l. 

 

CHARAKTERYSTYKA:

Obok miskantów chińskich rozplenice to najpiękniejsze trawy końca lata.

Odmiana 'Hameln' należy do najpopularniejszych, charakteryzuje się niższą i bardziej zwartą sylwetką a przede wszystkim wcześniejszym i obfitym kwitnieniem.

Trawa ma ładny zwarty,półkolisty pokrój, tworzy około 50cm kępę łukowato przewieszających się liści, bardzo wąskich - w efekcie przyjmuje kształt fontanny. Liście jesienią przebarwiają się na żółto.

Największą ozdobą są jednak przepiękne kwiatostany - miękkie puszyste kłosy, które pojawiają się obficie od końca lipca aż do listopada.

Odmiana 'Hameln' kwitnie wcześniej niż inne odmiany rozplenicy japońskiej.

Kwiatostany początkowo jasnozielone, później beżowe czy jasnobrązowe, pięknie "łapią" promienie słoneczne, "świecąc" w ten sposób, z oddali sprawiają wrażenie jasnych, kremowych.

 

STANOWISKA UPRAWA

Uprawa rozplenic jest bardzo prosta.Trawa nie choruje, mimo iż nie jest w pełni mrozoodporna, to łatwo ją zabezpieczyć, na przepuszczalnej i średnio żyznej glebie będzie pięknie kwitła.

Rozplenice wymagają stanowiska osłoniętego, słonecznego lub lekko ocienionego, gleby umiarkowanie wilgotnej lub wilgotnej, ale lekkiej, przepuszczalnej - woda musi być sprawnie odprowadzana. Często bowiem zdarza się, że trawy ozdobne giną nie z powodu przemarznięcia, lecz przez zalegającą wodę.

Mimo iż preferuje podłoże wapienne o lekko zasadowym odczynie, to będzie dobrze rosła w każdej zasobnej, dobrze zdrenowanej ziemi. Roślina lubi bowiem gleby żyzne lub umiarkowanie żyzne, ale nie jest żarłoczna. Jeśli na starcie zapewnimy rozplenicy sporą dawkę kompostu, to przez następnych kilka lat odwdzięczy nam się bujnym wzrostem i pięknym kwitnieniem (bez dodatkowym zabiegów).

W trakcie suchego lata warto podlewać rozplenicę, by susza nie odbiła się negatywnie na wielkości kwitnieniu.

Nie trzeba się specjalnie wysilać, by zabezpieczyć trawę przed zimnem i wiosennymi roztopami - wystarczy zostawić zaschnięte źdźbła i związać sznurkiem. Wiosną nie spieszymy się z usunięciem snopka, trawa bowiem późno rusza z wegetacją . Dodatkowo warto bryłę korzeniową z zewnątrz obsypań kompostem, korą.

 

ZASTOSOWANIE

Malownicza trawa będzie stanowiła cenne urozmaicenie dosłownie każdej rabaty i w każdym ogrodzie: od naturalistycznego po nowoczesny. W ogrodzie pięknie stworzy ładną grupę na żwirowej rabacie. W ogrodzie formalnym swoim miękkim wyglądem "rozluźni" ciężkie bryły strzyżonej zieleni, np. cisów.

W pierwszej kolejności warto zestawić ją z roślinami, które swoje uroki roztaczają w drugiej połowie lata i jesienią.

 
 

 

 

 

 

 

 

 

Trawa Rozplenica japońska Hameln

10,00 złCena
Doniczka
 • TYP: bylina

  WIELOLETNA: tak

  WYSOKOŚĆ:  50-100cm

  KWITNIENIE: VIII-X

  KOLOR LIŚCI:  zielony

  KOLOR KWIATÓW: biały, siwy

  POKRÓJ: kępiasty

  MROZOODPORNOŚĆ: duża

  STANOWISKO:  półcień, słońce

  ZIMOZIELONOŚĆ: nie

  PODŁOŻE: gleba dość żyzna, przepuszczalna, zdrenowana

  WILGOTNOŚĆ:  średnia, wysoka

  ZASTOWOWANIE:  skalniak,pojemniki, spliter

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com