TUJA SZMARAGD - Żywotnik Zachodni

 

Sadzonka w doniczce 0,5l.  2 letnia. Wysokość ok. 40-50cm. Bardzo dobrze ukorzenione, gęste, idealnie wybarwione.

 

Tuja Szmaragd, czyli żywotnik zachodni odmiana ‘Smaragd’ to jedna z najpopularniejszych odmian zimozielonego krzewu. Dobrze wygląda w ogrodzie, w pojemniku na balkonie, zdobi się nią cmentarze i parki. Nie wymaga wiele. Tworzy wąskie kolumny o średnicy ok. 60 cm. Dorasta średnio do trzech metrów, czasem wyżej. Nie brązowieje na zimę i w przeciwieństwie do innych odmian, wytwarza mało szyszek, które źle wpływają na walory estetyczne żywotników.

 

UPRAWA:

 • Nasłonecznienie. Podobnie jak inne tuje , również Szmaragd najlepiej rośnie w miejscach słonecznych i półcienistych. Gdy słońca jest za mało, wtedy ma mniej zwarty pokrój i nie tworzy tak pięknej kolumny, jak w słońcu. Jej igły nie są też wtedy szmaragdowe, ale znacznie jaśniejsze.
 • Zaciszne miejsce. Dobrze jest wybrać miejsce osłonięte przed silnymi wiatrami. Wtedy zimą, podczas najsilniejszych mrozów, będzie mniej narażona na przemarznięcie.
 • Gleba. Powinna być żyzna, przepuszczalna, wapienna.

ZASTOSOWANIE:

Jest idealna na wysoki żywopłot, tworzy zwarte, eleganckie kolumny. Na jej korzyść przemawia też to, że nie brązowieje na zimę. Aby żywopłot był gęsty, trzeba posadzić sadzonki co 50–60 cm. Dlatego, że średnica kilkuletniego krzewu wynosi właśnie tyle.

Tuja Szmaragd może też rosnąć w grupie z innymi  krzewami iglastymi, np. o pokroju płożącym lub pojedynczo na trawniku. Całkiem dobrze sprawdza się jako drzewko na balkonie, jeśli posadzi się ją w pojemniku wielkości co najmniej wiaderka. Kilka takich pojemników z tują szmaragd także stworzy rodzaj żywopłotu na większym balkonie i osłoni przed wiatrem i słońcem.  Ubrana przed Bożym Narodzeniem w kolorowe światełka będzie wyglądać jak choinka.

Tuja Szmaragd

5,00 złCena
 • Kategoria: Iglaki
  Podlewanie:  średnio
  Pokrój: wzniesiony, wyprostowany
  Wysokość: do 3 m
  Barwa liści: zielona
  Zimozielone: tak
  Stanowisko: słoneczne
  Barwa kwiatów:
  Wilgotność gleby: umierkowana

  Gleba: dość urodzajna, lekka, pH neutralne, wapienna

   
   

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com