TYMIANEK PROWANSALSKI- Thymus vulgaris

 

Sadzonka z przerośniętym systemem korzeniowym w doniczce 1l. (FOTO 2 )

Bylina - wieloletnia.

 

Tymianek Prowansalski (tymianek , macierzanka tymianek, tymian, ang. Thyme) to bylina z rodziny jasnotowatych.  Wywodzi się z rejonów basenu Morza Śródziemnego. W naturalnych warunkach tworzy duże, jednogatunkowe skupiska, porastające płytkie, naskalne gleby wapienne na zboczach górskich.

Posiada bardzo charakterystyczny intensywny zapach oraz szerokie zastosowanie - dekoracyjne, jako przyprawa oraz zioło lecznicze. Jest miododajny.

Odmiana wyróżnia się intensywniejszym wybarwieniem kwiatów w porównaniu do Tymianku właściwego.

 

W Y G L Ą D :

 

Stanowisko: słoneczne lub półcieniste.

Wysokość:  do 20 cm

Liść: zielony, drobny, bardzo aromatyczny, wąski.

Kwiaty: VI -VIII; drobne, różowe, kwitnienie bardzo obfite  roślina miododajna.

Uwagi i porady uprawowe: Ziele na susz najlepiej zbierać przed zakwitnięciem rośliny

Tymianek Prowansalski

5,00 złCena
Doniczka
 • ZASTOSOWANIE:

  Przyprawa:

  Tymianek jest ceniony za smak i aromat, który zawdzięcza zawartym olejkom eterycznym. W ich skład wchodzi przede wszystkim tymol i karwol – obecność tymolu odpowiada za charakterystyczny, gorzki i lekko piekący smak i zapach tego zioła. Niezdrewniałe, górne fragmenty pędów z liśćmi w stanie świeżym lub po wysuszeniu, stosuje się jako dodatek do licznych potraw, szczególnie ciężkostrawnych, takich jak potrawy z roślin strączkowych, tłuste mięsa, kiełbasy i sosy. Dodawany jest także do pizzy, potraw z warzyw, pasztetów, serów, sałat oraz różnych mięs, stosowany też przy produkcji wędlin. Jego pędy służą do aromatyzowania octu, oliwy i wywarów mięsnych.

  Roślina lecznicza: Tymianek jest rośliną leczniczą, wykazuje właściwości bakterio- i grzybobójcze oraz ogólnie dezynfekujące i przeciwzapalne. Pomaga przy nieżycie żołądka i chorobach układu pokarmowego, dodawany do potraw sprawia, że stają się lżej strawne i łatwiej przyswajalne. Ma silne działanie wykrztuśne i przeciwkaszlowe, można go stosować przy bólach gardła, działa uspokajająco na układ nerwowy, ma też właściwości przeciwutleniające (pomocny w walce z wolnymi rodnikami).

  Ozdobne:  Tymianek można wykorzystywać jako roślinę ozdobną o płożącym pokroju. Doskonale nadaje się m.in. do wielogatunkowych zestawień w ogródkach ziołowych, jako roślina okrywowa do zadarniania nawet większych powierzchni oraz do ogrodów skalnych. Szczególnie przydatny jest w silnie nasłonecznionych miejscach, gdzie warstwa podłoża jest niewielka, np. w ekstensywnych założeniach ogrodowych na dachach, piwnicach i tarasach położonych na garażach. Najlepiej prezentuje się w naturalistycznych założeniach ogrodowych oraz w ogrodach w stylu wiejskim i swobodnym, ale można go sadzić w każdym ogrodzie. Nadaje się do uprawy w pojemnikach na balkonach, tarasach i w mieszkaniach. Tymianek uprawiany jako domowa roślina doniczkowa wymaga zimowego okresu przechłodzenia. Na przełomie listopada i grudnia roślinę należy przenieść do jasnego, chłodnego pomieszczenia (10–15°C) i ograniczyć podlewanie. Wiosną nawadnianie stopniowo zwiększać, a roślinę przenieść w cieplejsze miejsce.

 • RODZAJ: bylina

  MROZOODPORNOŚĆ: wysoka.Zaleca si e okrywać w kroźne zimy.

  NAWADNIANIE: umiarkowane

  ZIEMIA: przciętna, lekka

  WZROST: do 30 cm

  ZASTOSOWANIE: kuchnia, zdrowie, ogród

  UWAGI :

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com