WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY - Dzikie wino - Parthenocissus quinquefolia

 

Sadzonka don. 1,5l

 

Winobluszcz pięciolistkowy to silnie, odporne pnącze rośnie szybko - około 1–2 m rocznie.  Pędy dorastają do 10–20 m długości. Wspinają się za pomocą przylg, korzeni czepnych i rozwidlonych, wijących wąsów. Liście są złożone z pięciu podłużnych piłkowanych i ostro zakończonych listków długości 4–10 cm. Ich górna powierzchnia jest ciemnozielona, a spód szarawy. Jesienią liście przebarwiają się na pomarańczowo, purpurowo, szkarłatnoczerwono. Opadają przed zimą.

Kwiaty winobluszczu pięciolistkowego są niepozorne, zielonkawe, rozwijają się w końcu lipca i na początku sierpnia, są miododajne. Owoce to okrągłe jagody, granatowe z woskowym nalotem, o średnicy około 6 mm. Dojrzewają we wrześniu i październiku. Młode pędy są czerwonawe.

 

Uprawa:

Winobluszcz pięciolistkowy jest niewybredny. Może rosnąć w słońcu, półcieniu lub cieniu, na przeciętnych przepuszczalnych glebach. Jednak egzemplarze posadzone na stanowisku słonecznym jesienią przebarwiają się  intensywniej - na szkarłatnoczerwono.

 

Zastosowanie:

Winobluszcz pięciolistkowy nadaje się do obsadzania ogrodzeń, okrywania ścian, altan, pergoli i innych podpór. Jest całkowicie mrozoodporny, mało wymagający. Można go sadzić także na balkonach i tarasach, ale tylko w dużych skrzyniach lub innych pojemnikach – jeśli ziemi (substancji odżywczych) będzie zbyt mało, roślina będzie się przebarwiać już w sierpniu. Może też chorować. Rzadko wykorzystuje się winobluszcz jako roślinę okrywową, a szkoda, bo jego pędy szybko i ściśle pokrywają podłoże. Sprawdza się też na skarpach, których powierzchnię skutecznie wzmacnia.

WINOBLUSZCZ PIĘCIOLISTKOWY - Dzikie wino

6,00 złCena
Doniczka

    534771013

    ©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com