WINOROŚL DESEROWA - ALDEN - Vitis 'Frumoasa Alden'

 

Sadzonka  w doniczce 2l.

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Ogólna charakterystyka:

Odmiana amerykańska. Krzew rośnie bardzo silnie, pędy grube, mocne, sztywne, wzniesione ku górze. Liście bardzo duże, z trzema lub pięcioma wyraźnymi klapami, często zawinięte na obrzeżach w dół, od dołu silnie omszone. Jesienią przebarwiają się na intensywny czerwony kolor, z żółtym unerwieniem, co sprawia, że krzewy mają bardzo efektowny, dekoracyjny wygląd.

Grona średniej wielkości, rzadziej duże, z luźno osadzonymi jagodami, , późno dojrzewają.

Jagody duże, kulisto-elipsoidalne, aromatyczne, smaczne. Odmiana bardzo plenna, dość wytrzymała na mróz i na choroby grzybowe. Odmiana polecana do uprawy w cieplejszych regionach, najlepiej pod ścianami i murami. W najcieplejszych regionach odmiana ta może być uprawiana również w wysokich formach (altany, pergole). Dobrze dojrzałe owoce nadają się również na aromatyczne wino, o podwyższonej zawartości kwasów organicznych.

 

Owoce:

 

Grona wielkości (200-550g) -jasne . Owoce b. duże (20-25mm).

Przeznaczenie owoców:

Deserowa

Okres dojrzewania:

Początek października

Odporność na choroby i szkodniki:

Odmiana wytrzymała na mróz i odporna na choroby grzybowe. W wilgotne lato wskazane poryski na choroby grzybowe.

 

UPRAWA:

 

Uprawa winorośli najlepiej udaje się w miejscu słonecznym, ciepłym i zacisznym. Wymagania glebowe tej rośliny nie są bardzo wygórowane, choć najlepiej uprawiać winorośl na glebach lekkich, próchniczych, łatwo się nagrzewających, o pH od 6,5 do 7,0. oraz żyznych.
Nie należy uprawiać winorośl na glebach bardzo ciężkich, gliniastych. Jeżeli masz właśnie taką glebę w ogrodzie to wymieszaj ją z piaskiem i materiałem organicznym (np. dobrze rozłożonym kompostem, obornikiem). Jeżeli natomiast gleba w Twoim ogrodzie jest bardzo lekka, piaszczysta i uboga - dodaj do niej rozłożonego kompostu lub obornika. Nie warto jednak nadmiernie użyźniać gleby, gdyż wówczas winorośl będzie bujnie się rozrastać kosztem słabszego owocowania. Jak w przypadku większości roślin nie powinno się przesadzać z obornikiem, szczególnie, gdy krzewy sadzi się jesienią, gdyż dodanie dodatkowej porcji azotu w tym terminie, pobudza krzew do wzrostu, opóźnia wejście rośliny w stan spoczynku i utrudnia przezimowanie.

 

Winorość najlepiej uprawiać przy podporach w rozstawie co ok. 1m.

 

 

 

Winorośl deserowa Alden

12,00 złCena
Doniczka

    534771013

    ©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com