WINOROŚL DESEROWA SFINKS - Vitis 'Sfinks'

 

Sadzonka  w doniczce 2l.

---------------------------------------------------------------------------------------

Cenna odmiana  deserowa o bardzo dużych i atrakcyjnych gronach.

Ogólna charakterystyka:

Sfinks to ukraińska odmiana.

Bardzo wczesny, doskonały smak, na który trzeba trochę poczekać po wybarwieniu, duże kształtne grona, duże wyrównane jagody, świetne drewnienie.

W polskich warunkach wybarwia się dość wcześnie, bo już około połowy sierpnia, ale na dobry smak trzeba jednak poczekać. Przed 15.09. raczej nie ma co na niego liczyć, choć miłośnicy kwaskowatych winogron chwalą go nieco wcześniej. Odmiana ta ma tendencję do nadmiernego owocowania już w młodym wieku i wymaga redukcji gron w celu uniknięcia przeciążenia.

Wygląd jagód i gron bardzo atrakcyjny. Jagody i grona duże do bardzo dużych.

Owoce:

Grona dużej wielkości (500-700g), ciemne, owalne . Owoce bardzo duże owalne (9-11g). Skórka łatwo oddziela się soczystego i aromatycznego miąższu.

Przeznaczenie owoców:

Odmiana deserowa o bardzo okazałych i smacznych owocach - jedna z najlepszych odmian.

Okres dojrzewania:

Pora dojrzewania średnio - późna- owoce dojrzewają w drugiej połowie września. Owoce przetrzymywane na krzaku osiągają bardzo dużą zawartość cukrów.Krzewy winorośli wchodzą w okres owocowania w 4-5 roku po posadzeniu. Obfitość plonu zależy w głównej mierze od odmiany, ale także od sposobu prowadzeniu krzewu i pielęgnacji.

Odporność na choroby i szkodniki:

Odmiana wytrzymała na mróz i odporna na choroby grzybowe. W wilgotne lato wskazane poryski na choroby grzybowe.

 

UPRAWA:

 

Uprawa winorośli najlepiej udaje się w miejscu słonecznym, ciepłym i zacisznym. Wymagania glebowe tej rośliny nie są bardzo wygórowane, choć najlepiej uprawiać winorośl na glebach lekkich, próchniczych, łatwo się nagrzewających, o pH od 6,5 do 7,0. oraz żyznych.
Nie należy uprawiać winorośl na glebach bardzo ciężkich, gliniastych. Jeżeli masz właśnie taką glebę w ogrodzie to wymieszaj ją z piaskiem i materiałem organicznym (np. dobrze rozłożonym kompostem, obornikiem). Jeżeli natomiast gleba w Twoim ogrodzie jest bardzo lekka, piaszczysta i uboga - dodaj do niej rozłożonego kompostu lub obornika. Nie warto jednak nadmiernie użyźniać gleby, gdyż wówczas winorośl będzie bujnie się rozrastać kosztem słabszego owocowania. Jak w przypadku większości roślin nie powinno się przesadzać z obornikiem, szczególnie, gdy krzewy sadzi się jesienią, gdyż dodanie dodatkowej porcji azotu w tym terminie, pobudza krzew do wzrostu, opóźnia wejście rośliny w stan spoczynku i utrudnia przezimowanie.

 

Winorość najlepiej uprawiać przy podporach w rozstawie co ok. 1m.

 

 

 

Winorośl deserowa Sfinks

10,00 złCena

    534771013

    ©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com