ZŁOTOKAP POSPOLITY  - Laburnum anagyroides

Sadzonka w doniczce 2l.  3 letnia. Wysokość ok.30- 50cm

Złotokap sadzonki to duży krzew lub małe drzewo dorastające do wysokości 5 m szerokości 2 m.

To jedno z najbardziej dekoracyjnych krzewów występujących w Europie. Już sama nazwa sugeruje żółte zwisające kwiatostany - kapiące złotem.

Liście potrójne, ciemnozielone, kwiaty żółte w luźnych długich gronach, owoce omszone strączki. Nie ma specjalnych wymagań glebowych, może się adoptować do różnych warunków. Najobficiej kwitnie w pełnym słońcu.
 

WYGLĄD:

Jego ażurowa korona osiąga wysokość 5-7 m i szerokość 3–4 m. Długie, zwisające, gęste grona złocistożółtych kwiatów, które pojawiają się wiosną (kwiecień–czerwiec) nadają roślinie wygląd jak gdyby kapała złotem. Poza kwiatami złotokap pospolity wyróżnia się przede wszystkim trójlistkowymi liśćmi, które kształtem przypominają koniczynę, są jednak znacznie większe. Owoce złotokapów, jak u innych przedstawicieli rodziny bobowatych, mają postać strąków z nasionami.

 

ZASTOSOWANIE:

 

 

Idealny krzew do obsadzania wszelkich podpór, należy wtedy przywiązywać młode pędy naginając do kształtu podpory tworząc w ten sposób malowniczo kwitnące alejki. Gęsty rozstaw co 0,5 m.

 

UPRAWA:

Krzew ten najlepiej rośnie na świeżej, żyznej, niezbyt suchej glebie o dużej zawartości wapnia, ale może też rosnąć na gorszym podłożu. Na dobrze nasłonecznionych stanowiskach zakwita bardzo obficie. Jest wytrzymały na mrozy, jednak w czasie bardzo surowych zim może ucierpieć. Większe rozmiary osiąga tylko w łagodniejszym klimacie.

Nie znosi silnego cięcia. Wystarczy wycinać uszkodzone lub stare pędy tuż po przekwitnięciu i przeprowadzać cięcie formujące, jeśli roślina ma mieć postać zwartego krzewu.

W naszych warunkach złotokap pospolity to cenny krzew parkowy i do przydomowych ogrodów. Sadzić należy go pojedynczo lub w niewielkich grupach, najlepiej w dobrze eksponowanych miejscach. Można nim obsadzać także podpory, wówczas należy przywiązywać do nich młode pędy naginając je do kształtu podpory. Można w ten sposób tworzyć zadaszenia nad bramkami, a nawet zacienione aleje.

Jest silnie trujący.

 

 

 

 

 

Złotokap pospolity

8,00 złCena
Doniczka
 • Kategoria: Krzewy liściaste
  Podlewanie: mało, średnio
  Pokrój: wzniesiony , przewieszający
  Wysokość: do 7 m
  Barwa liści: zielona
  Zimozielone: Nie
  Stanowisko: słoneczne
  Barwa kwiatów: żółte
  Wilgotność gleby: umierkowana, sucha

  Gleba: dość urodzajna, lekka, pH neutralne

  Termin kwitnienia: V- VI
  Roślina ozdobna z: kwiatów,

534771013

©2018 by Szkółka Roślin HERBARIUSZ. Proudly created with Wix.com